Screenagers Genius #1

Co Afro miał na myśli?

Screenagers Genius #1 - Co Afro miał na myśli? 1

Ludziom, narodom, a i serwisom internetowym źle robi kiszenie się w swoim sosie. Warto więc przezwyciężyć uzasadnioną megalomanię, rozejrzeć się dokoła i zobaczyć, czy czasem nie dzieje się tam coś ciekawego. Historia serwisu Genius (dawniej Rap Genius), który początkowo był zajawką kilku osób skupionych na interpretacji hip-hopowej liryki, by następnie stać się platformą służącą do komentowania niemal każdego aspektu kultury, to temat na osobną opowieść. Dziś wystarczy powiedzieć, że postanowiliśmy redakcyjnie dołączyć do geniusowej społeczności, a zarazem wykorzystać stwarzane przez nią możliwości, po to, by zainaugurować nowy cykl, którego celem jest refleksja na temat tekstów piosenek.

Dlaczego na początek Afro Kolektyw? Powody wydają się oczywiste. Michał Hoffmann jest od ładnych paru lat dostarczycielem inspirujących wersów, opowiadaczem wciągających historii, błyskotliwym autopsychoanalitykiem, rozliczającym się w efektowny sposób z młodzieńczym idealizmem i dojrzałym cynizmem. By nie używać pompatycznie i fałszywie brzmiących określeń typu „poeta”, „głos pokolenia”, powiedzmy po prostu, że jest autorem jakichś tekstów o czymś – to dzisiaj naprawdę dużo.

„Gdy nagi przemawia ktoś, wtedy wypada wytężyć słuch”, a więc wytężyliśmy, tworząc kilkadziesiąt adnotacji do ostatniego albumu Afro Kolektywu. Te przypisy, glosy, komentarze głównie wyjaśniają, czasem oceniają – znajdziecie w nich nasze interpretacje, ale i naszą irytację, bo nie wszystko na „46 minutach Sodomy” przypadło nam do gustu. Będziemy stopniowo odsłaniać „opracowania” kolejnych piosenek z płyty, a normalną recenzję zostawimy na sam koniec.

Jeszcze jedno, to, co przedstawiamy, nie jest artykułem, interpretacją, esejem (jak zwał, tak zwał), w każdym razie czymś, co służy jedynie do czytania. Mamy nadzieję, że włączycie się w proces komentowania, wyjaśniania, żartowania, rozmyślania na podstawie tekstów z tej płyty, nie tylko oceniając nasze adnotacje, ale także tworząc własne i podpowiadając nam, jak powinniśmy zmodyfikować już istniejące. Jak mawiają mistrzowie salonowej eksperiencji: zapraszamy do wspólnej zabawy. (Piotr Szwed)

Ania Szudek, Rafał Krause, Piotr Szwed, Jędrzej Szymanowski (22 grudnia 2014)

Screenagers Genius #1:

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także