OFF Festival 2009
9 sierpnia 2009
MUARIOLANZA
Maciej Lisiecki
Tej dziwnie ochrzczonej, ambient-jazzowej – jak twierdzą sami muzycy – formacji przewodzi (chyba?) kojarzony szerzej dziennikarz muzyczny, Marcin Babko. Pisze krótko i treściwie, ale tworzy muzykę nieprzyjemnie rozlazłą i niemal masturbacyjną. Zasnąłem po dwóch kawałkach.
ERRORS
Maciej Lisiecki
Battles dla ubogich. W tym samym czasie telewizyjna jedynka pokazywała jubileuszowy koncert Budki Suflera z Sopotu. Zwyciężył patriotyzm.
MARK KOZELEK
Kuba Ambrożewski
Oj, czekało się na ten wieczór. Nieśmiało liczyłem na jeden z koncertów życia, a to był tylko jeden z najlepszych występów na tegorocznym Offie. Kozelek – wyraźnie zmęczony i lekko zagubiony w czasie i przestrzeni (intensywne tournee przerzucające go z jednego końca świata na drugi), lecz raczej w dobrym nastroju – zaczął dość niespodziewanie od dwóch coverów Modest Mouse: „Trucker’s Atlas” i „Tiny Cities Made Of Ashes”. Choć jakie to tam covery, raczej interpretacje tekstów Brocka na strzępkach oryginalnych akordów. Podobnie rzecz miała się w przypadku „All Mixed Up” The Cars. Oszczędna selekcja faworytów widowni (te, przynajmniej w moim przypadku, obejmują okres pierwszych płyt Red House Painters i pierwszy album Sun Kil Moon) nie pomogła w dawkowaniu napięcia – w pewnym momencie ten świetny występ przestał hipnotyzować, a zaczął lekko nużyć. Z innych minusów: w utrzymaniu koncentracji nie pomagała ani pani uparcie licząca monety w kasie i obsługująca ekspres do kawy (jakby koniecznie trzeba było przypominać, że jesteśmy w restauracji), ani mało wygodna podłoga w lokalu „Divertimento”, a decyzję o ewakuacji na Wire okupiłem, podobno, utratą „Mistress”. Mimo tego te półtorej godziny zapamiętam jako spotkanie z legendą, które zupełnie nie rozczarowało.
WIRE
Kuba Ambrożewski
Wiadomość o dodaniu Wire do line-upu festiwalu wywołała, zdaje się, przesadną gorączkę części fanów klasycznego post-punku. Jeśli ktoś zapamiętał kwartet jako najbardziej cyniczną, zgorzkniałą i zdystansowaną ekipę brytyjskiej sceny końca lat siedemdziesiątych, to musiał był zawiedziony widokiem zastanym podczas koncertu w MCK. Wire zaprezentowali się niczym stare panczury – tacy, co wymiotą cały repertuar bez mrugnięcia okiem, a tak naprawdę „they just wanna have fun”. No nie wiem, ale mi się z grupą Wire słowo „fun” kojarzy najmniej na świecie. Zerknijcie na youtube’owe klipy z Rockpalast 1979, a potem przypomnijcie sobie wymachującego rękami i strojącego miny Colina Newmana trzydzieści lat później. Gdy odjąć ten kontekst, było bardzo dobrze – szybko, głośno, potężnie. Usłyszeliśmy „The 15th” i ze dwa fragmenty z „Pink Flag”, co miało głównie wartość historyczną, ale nie oszukujmy się, nikt chyba nie przyjechał do Mysłowic, bo lubi „Object 47”.
Maciej Lisiecki
Któryś z mainstreamowych dziennikarzy przekornie pytał, ile zespołów powstanie po tym koncercie. Odpowiedź? Zero! Bo koncert oglądali sami artyści, dziennikarze, młodzi-zdolni writerzy i blogerzy. W skrócie, ludzie z branży. Koncert z gatunku wbijających w ziemię – skondensowana energia zniewalała, a wykonawcza żarliwość wręcz onieśmielała. Głupio mi, bo miałem ich za punkowych emerytów, a zobaczyłem muzycznych terrorystów o aparycji akademickich wykładowców. Nadludzie!
Końcowe refleksje
Kuba Ambrożewski
W skali szkolnej festiwal oceniłbym gdzieś między trzy plus i cztery mniej. Off jest wspaniałą inicjatywą pozwalającą młodym ludziom i tak dalej, ale gdzieś w tym wszystkim coraz mocniej gubi się fakt, że podczas letnich festiwali chodzi głównie o zabawę, a tej w tym roku podczas koncertów nie było zbyt wiele (co innego poza – z roli wielkiego zjazdu towarzyskiego Off wywiązuje się doskonale). Czego więc życzyć w przyszłym roku? Headlinera z prawdziwego zdarzenia i więcej muzyki, przy której można się uśmiechnąć.
Łukasz Błaszczyk
W zestawieniu z zeszłorocznym Offem, tegoroczna edycja pozostawiła uczucie lekkiego rozczarowania/niedosytu. Nigdy bym się tego nie spodziewał, ale w starciu Polska vs Reszta Świata, zdecydowanie wygrali ci pierwsi, głównie za sprawą rewelacyjnych koncertów Lecha Janerki, Miłości i TCIOF. To miło, że można sformułować taki wniosek, bez popadania w skrajny szowinizm, ale z drugiej strony mam wrażenie, że reprezentacja zagranicznych artystów była w tym roku raczej nie za mocna. Klucz ich doboru nie tylko uczynił z Offa coś na kształt wschodnioeuropejskiej, siłą rzeczy uboższej, odpowiedzi na Pitchfork Festival, ale i w związku z mocno gitarowym sznytem imprezy, zepchnął pop na margines line-upu. Bardzo mocno odczuwalny był brak kogoś pokroju Of Montreal – poza TCIOF nie bardzo było się do czego bawić. Wiem, że to nie jest Open’er, ale nie wierzę, by w kręgu zainteresowania organizatorów Offa nie figurowała garstka artystów o nieco bardziej popowej proweniencji. Poza tym rozpiska – dlaczego tacy artyści jak The Field i Miłość zostali skazani na festiwalowy niebyt? Z całym szacunkiem, ale wydaje mi się, że te dwa koncerty były o wiele istotniejsze niż występy Marii Peszek czy Frightened Rabbit, które odbyły się o całkiem ludzkiej porze. Czepiam się, wiem, ale Off wyrobił sobie markę, która zobowiązuje, więc to naturalne, że jako fan całej inicjatywy wcielam się odruchowo w rolę wymagającego rodzica. Robię to jednak niesiony na skrzydłach miłości.
Darek Hanusiak
Najkrócej jak można – rok temu było znacznie lepiej.
To, że line-up jest w 2009 roku nieporównywalnie słabszy wiadomo było od początku, ale harmonogram okazał się istną klęską. Dobra, jeszcze zrozumiem, że organizatorzy chcą zarobić i dlatego Wire i Kozelka dali poza dniami głównymi. Ale za cholerę nie wiem, dlaczego na występy „gwiazd” – choćby Field, Miłości i Spiritualized trzeba czekać co najmniej do północy. Jeśli chodzi o tych ostatnich, to już ubiegłoroczna pora koncertu Mogwaia powinna czegoś organizatorów nauczyć – taka muzyka *niespecjalnie* sprawdza się o takiej porze, a z drugiej dla takiego np. Jeremy’ego Jaya nie było alternatywy. Cały wieczór gra nie wiadomo co, a prawdziwe hity lecą na podmęczonego przeciwnika. Plan to jedno, a osobiście miałem wyjątkowo słabego nosa do wybierania koncertów, stąd relacja jest, jaka jest, a ja żałuję, że nie udało mi się iść na kilka koncertów (z tych nie nad ranem przede wszystkim na Fucked Up, Final Fantasy i Karla Blau). Intuicja zawodziła i w przeciwieństwie do poprzedniej edycji tu miłych niespodzianek było jak na lekarstwo.
Organizacja – jedzenia w strefie nie jadłem, to się nie wypowiem. Piwo jak piwo, natomiast totalną porażką okazały się bony, za które je nalewano. Nie wiem, może obsłudze to pomagało, ale dla uczestnika była to druga kolejka, w której musiał postać. Stanowiska z płytami były bardzo solidnie zaopatrzone, niestety targetem raczej nie byłem – co chciałem coś kupić, to 60 zł, czyli średnia okazja w dobie ebaya. Sanitariaty naturalnie bez zarzutu. Warunki ogólnie bardzo dobre, i to na plus. Niefajny był za to motyw z ogrodzeniem oddzielającym teren festiwalu od pobliskiej knajpy – zamiast na przestrzał jak rok temu, trzeba było to wszystko obchodzić dość konkretnym spacerkiem. Rozumiem, biznes jest biznes, ale bardziej niż „Dolinie Egiptu” (or whatever) pokazano „fuck off” uczestnikom, bo kto chciał i tak do lokalu docierał.
Ogólnie trochę jeżdżenia jak widać, ale i tak jestem bardzo zadowolony – inna sprawa, że bardziej towarzysko (Off świetnie się sprawdza jako miejsce spotkań muzycznych wariatów z całego kraju) niż muzycznie. Za rok jedziemy do Mysłowic na pewno – najwyżej jak będzie słaby line-up to się nie kupi karnetu.
Komentarze
[4 października 2009]
i zdanie podtrzymuje.
dajcie wy mi spokoj.cala ta relacja smierdzi mi zarcikami w stylu niani frani.
nawolywanie o konkretny powod chujowosci relacji jest dla mnie zartem nie lada.upewnilo mnie tylko w poczuciu,ze z czytaniem u was tak jak z pisaniem.
nastepnym razem zrobcie grila na balkonie, zalaczce ckod z kasety i na nk focie wrzuccie.
<3
caluski
[1 września 2009]
[31 sierpnia 2009]
[31 sierpnia 2009]
Ale reasumując - mnie tam się bardzo podobało. I lineup i treść.
[26 sierpnia 2009]
jedziecie pić - to se wrzućcie foty na fejsbuka i pokazujcie kolegom
jedziecie pisać - to się wysilcie na coś więcej
malizna, drodzy państwo, malizna
[26 sierpnia 2009]
Naturalnie! Nie wiem, skąd mi się to wzięło, prawdopodobnie ze zmęczenia i stąd, że dwa tygodnie temu Paweł prowadził audycję pod hasłem "nienawidzę muzyki" i mi się nałożyło. :)
Pozdrawiam zatem Pawła i czujnego czytelnika.
[26 sierpnia 2009]
@Wam, Redaktorom, od nadmiaru ciekawych koncertów i imprez w dupach się coś poprzestawiało
może nie do końca, acz faktycznie mam tak, że na sporą większość informacji koncertowych reaguje wzruszeniem ramion. tym bardziej, że ostatnie kilka miesięcy to gwałtowne nadrabianie przez promotorów koncertowej posuchy kilku ostatnich lat. za dużo tego wszystkiego, w złych zazwyczaj okolicznościach itp.
@festiwal był głównie wydarzeniem towarzyskim
jeżeli to zarzut to jestem winny. a chyba już przekroczyłem punkt w którym latam z jęzorem od sceny do sceny. ale były koncerty gdzie bawiłem się świetnie (TC&Tc's, CKOD - dyskusja z red. Błaszczykiem, Jeremy Jay, TCIOF, Janerka, National)
[26 sierpnia 2009]
[26 sierpnia 2009]
Okej, co do Frightened Rabbit, mój błąd - można wstawić w to miejsce Crystal Antler, Wooden Shjips czy cokolwiek. "mnie nie uderza w tych opisach krytycyzm, tylko znużenie" - hmm, to ciekawe. Wydawało mi się, że jeśli coś wywoła tu Wasze znużenie, to właśnie standardowa forma relacji, czyli żmudne opisywanie setlisty każdego z koncertów, towarzyszących mu emocji, spostrzeżeń itp. Mamy tu do czynienia z festiwalem, więc chyba bardziej sensownie jest napisać o większej liczbie koncertów kosztem drobiazgowego relacjonowania dwóch, trzech występów. No ale okej, skoro relację czytało Ci się słabo, to już nic nie poradzimy:) Wydaje mi się - abstrahując już na koniec od Twojej opinii - że pies pogrzebany tej relacji polega na tym, że nie odnieśliśmy się do zjawisk takich jak Fucked Up, Crystal cośtam, Spiritualized itp. z nabożną czcią. A tego chyba oczekiwali czytelnicy.
[26 sierpnia 2009]
To, co piszesz, jest - poza jednym, dwoma wyjątkami - jedynym, jak na razie, przykładem sensownej i konkretnej polemiki, dzięki. Ale sam ustosunkuję się do tego jutro, teraz muszę w końcu iść spać, sorry. Pozdro:)
[26 sierpnia 2009]
A redaktorowi DH trzeba tworzyć osobiste rozpiski. I mniej wódki! :>
[26 sierpnia 2009]
Pomijając parę wpadek (Łukasza – „Miłość” i Frightened Rabbit grali niemal równocześnie, więc nie wiem o co mu chodzi, BTW, z całym szacunkiem dla „Miłości”, ci kolesie z sercami na dłoniach i instrumentami pod palcami dali jeden z najlepszych koncertów ołpen erowych dni festiwalu; Marty - Paweł prowadzi audycję „Słuchanie zabija”, ale dla Marty i tak zawsze dużo <3 ), zgadzając się z dużą częścią opinii na temat występów, to same minirelacje czytało mi się słabo, może dlatego, że spodziewałem się relacji z koncertów, a przeczytałem prawie same impresje i luźne spostrzeżenia. Fajne były końcowe refleksje, ale tu z kolei często się nie zgadzałem (szczególnie z red. Hanusiakiem, pogadamy o tym jutro całuski Mateusz). Włączył mi się taki odbiór przy czytaniu całości, że muzyka zeszła na dalszy plan, a festiwal był głównie wydarzeniem towarzyskim i okazją do wymiany żartów środowiskowych. Piszę to z sympatią. Nie chcę kończyć myślą, że Wam, Redaktorom, od nadmiaru ciekawych koncertów i imprez w dupach się coś poprzestawiało, ale mnie nie uderza w tych opisach krytycyzm, tylko znużenie. Albo koncertami, albo *koniecznością* napisania jakiejś relacji z tych koncertów, bo że towarzysko było W DECHĘ, to nie wątpię.
O festiwalu (impresje, hahaha):
Najlepsze koncerty (dwa środkowe dni):
The Week That Was - nawet kostnica doznawała ( przestrzeń po lewej stronie namiotu patrząc od wejścia, gdzie ludzie często leżeli/siedzieli/spali/chłonęli w skupieniu), gorąco pozdrawiam Panią Redaktor, której było „smutno”,
The National – za momenty kiedy nie grali „Boxera”, tu chciałbym przeprosić Kubę A, bo podczas czytania recenzji tej płyty pomyślałem „co za buc”, potem ją doceniłem (recenzję) Plotka niesie, że Berninger „spadał” ze sceny w trakcie Mr. November często podczas ostatniej minitrasy, co może trochę inaczej każe spojrzeć na „magiczną i niepowtarzalną atmosferę” (Onet?) stworzoną przez widzów podczas tego koncertu.
Frightened Rabbit – spora liczba ciar, i nie były to dreszcze z zimna, chociaż z początku tak myślałem
Na plus: Micachu i przyjaciele (nawet jeśli to nie był koncert, tylko coś), Health, TCIOF, Wooden Shjips
Uszło: Handsome Furs (w imidżu scenicznym widać postępującą fascynację Europą Środkową i Wschodnią), CKOD, Spiritualized (za duże oczekiwania), The Field (po prostu za późno, a bardzo lubię)
Na minus: Jeremy Jay
Na chuj Rojkowi tacy artyści: The Pains of Being Pure at Heart, The Thermals
Nie widziałem Karla Blaua i Wildbirds&Peacedrums, bardzo żałuję.
[26 sierpnia 2009]
Spoko:) Idea była taka, że stawiamy na mnogość opinii redaktorów (przy założeniu, że jest ich sporo i są niehomogeniczne), kosztem jednorodnej relacji, pod którą podpisze się jedna osoba. Poza tym taki shoutboksowy kształt tekstu jest też pewnego rodzaju próbą przewietrzenia skostniałej formuły relacji.
[26 sierpnia 2009]
[26 sierpnia 2009]
[25 sierpnia 2009]
ale to raczej niewinny dowcip duzo wiecej mowiacy o Kasi i jej gustach niz o samym koncercie. przeciez mi nie roscimy sobie prawa do jedynej slusznej oceny. skoro ci sie podobalo to good for you. mnie wystarczylo obejrzec klipy na piczu czy youtube.
[25 sierpnia 2009]
[25 sierpnia 2009]
[25 sierpnia 2009]
Przy okazji, zawsze ceniłem i nadal cenię Was za profesjonalizm, konstruktywny krytycyzm i przy tym unikanie pseudo-elitaryzmu a'la Porcys. Fajnie, jakby tak pozostało.
[25 sierpnia 2009]
Jak ktoś chce czytać bezkrytyczne, "profesjonalne" relacje, gdzie autorom podoba się każdy wykonawca w line-upie, to niech sięgnie po... nie wiem, "Rzeczpospolitą"? Coś w tym stylu. Wprawdzie nie dowie się niczego konkretnego, ale przynajmniej będzie ślicznie i ładnie. My zakładamy, że wchodząc na Screenagers szuka się jednak opinii ludzi o bardziej krytycznym podejściu. Z drugiej strony, jak się wczytać, to jednak większość koncertów chyba nam się podobała, choć faktycznie ekstatycznych uniesień w tym roku brakowało. Czy musimy jednak na każdym kroku przekonywać jak bardzo związani jesteśmy z ideą Offa i jak kibicujemy temu festiwalowi? No bez przesady...
[25 sierpnia 2009]
[25 sierpnia 2009]
zrób coś z tym? rękę przyłożę;p
[25 sierpnia 2009]
[25 sierpnia 2009]
Ogólnie relacja nudna i niewiele mówiąca o konkretnych koncertach. Jakieś gwiazdorskie wypowiedzi, zero fachowości. Daliście dupy.
[24 sierpnia 2009]
gratuluję robienia z Wire obiektu muzealneg