Najlepsze płyty roku 2007

Wstęp

Najlepsze płyty roku 2007 - Wstęp 1

Singles remind me of kisses, albums remind me of plans - ten ponadprzeciętnie zgrabny bon mot z repertuaru grupy Squeeze nie wydaje się wprawdzie wnosić wiele do tematu naszego podsumowania, ale przed wyjściem na ostatnią prostą zestawienia 2007 wszystkim nam brakuje już bardziej oryginalnych pomysłów.

Dwanaście miesięcy temu wielu spodziewało się, że wydarzeniami roku mogą zostać zapowiadane wówczas hucznie nowe płyty Bloc Party, Interpolu czy Arcade Fire. Czy tak w istocie było? Dla nas rok 2007 był prędzej odwrotem od stricte rockowej rytmiki i schematu gitarowej piosenki. Zwykle dużo bardziej wciągnęły nas albumy, którym udało się wykreować swój własny i niepowtarzalny krajobraz, niezależnie czy były to płyty elektroniczne, popowe czy z pogranicza folku.

Wzorem wstępu przed rokiem, kilka słów pod kątem kryterium geograficznego. Za Oceanem jakoś się trzymają, lecz głównie uznane nazwiska. Ze świecą szukać tam w 2007 naprawdę ważnego debiutu długogrającego. Natomiast denerwujący marazm brytyjskiego indie pogłębił się – wiele najpopularniejszych zespołów stamtąd wciąż operuje paradygmatem w postaci pierwszej płyty The Libertines, sankcjonując najpoważniejszą artystyczną recesję tego rynku od kilkudziesięciu lat. Sytuacja staje się poważna – wyspiarska muzyka potrzebuje odważnych cięć. Pragnienie swoistej Margaret Thatcher lub po prostu nowego Johna Peela jest więcej niż silne.

Ciężar gatunkowy przesunął się, ku zaskoczeniu niektórych, na Szwecję. Prężna, ale do niedawna nieco sztucznie rozreklamowana scena pozwoliła w ciągu minionych dwunastu miesięcy na wygrzebanie kilku istnych perełek. W polskiej muzyce był to z kolei rok paru wyczekiwanych debiutów, ale i solidnych wydawnictw zasłużonych wykonawców. Tak jak sądziliśmy, nasze osiągnięcia w 2006 były nieco ponad stan faktyczny, jednak zdecydowanie udało się podtrzymać pozytywny trend: coraz więcej osób chce znów słuchać młodych polskich wykonawców i chodzić na ich koncerty. To cieszy.

Tym samym dobiegliśmy do mety i nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Was do lektury zestawienia. Komentarz do listy? To już Wasze zadanie.

Z poważaniem,

Redakcja Screenagers.pl

Miejsca 21 - 30

21. Menomena - Friend & Foe

22. Gui Boratto - Chromophobia

23. A Sunny Day In Glasgow - Scribble Mural Comic Journal

24. Exploding Star Orchestra - We Are All From Somewhere Else

25. Yeasayer - All Hour Cymbals

26. M.I.A. - Kala

27. William Basinski - El Camino Real

28. Devendra Banhart - Smokey Rolls Down Thunder Canyon

29. !!! - Myth Takes

30. Strategy - Future Rock

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także