Ocena: 8

Animal Collective

Feels

Okładka Animal Collective - Feels

[Fat Cat; 18 października 2005]

Pierwsza wzmianka u Radkowskiego na temat Animal Collective pojawia się w jego „Wprowadzeniu do muzyki amerykańskiej 1999-2005”. Autor pisze: „nim zasłużenie zostali pupilkami niezależnej sceny w Stanach, członkowie zespołu mieli już dwa albumy nagrane jeszcze pod innym szyldem. W 2000 Avey Tare i Panda Bear spłodzili, przez niektórych okrzyczany ich największym dziełem, »Spirit They’re Gone, Spirit They’ve Vanished«. Faktem jest, że album definiuje ich styl na lata, dodajmy: zupełnie nowy styl w muzyce”. Radkowski nie poprzestanie na tych uwagach. W wielotomowym wywiadzie-rzece, ukazującym się przez szesnaście lat na łamach tygodnika Screenagers.pl Radkowski wyznaje: „najbardziej podniecające jest zawsze zetknięcie z tym, co usuwa nam spod stóp grunt, z tym co każe nam spojrzeć z zażenowaniem na naszą kruchość, wręcz galaretowatość wobec muzyki. Jak wiele tych momentów było, sam już nie wiem, ale niechybnie zaliczam do nich sekwencję Untitled-Penny Dreadfuls-Chocolate Girl… a może właściwie całą płytę, jednak ze szczególnym naciskiem na pierwszą część - „Untitled”. Gwizdy, jęki, syntezatory, pianino, gitara - wszystko to razem w apokaliptycznym pochodzie. Dzieło przerosło własnych twórców, do tego stopnia, że nawet nie mieli odwagi go nazwać”. Bohater poniższego szkicu miewał egzaltowane wypowiedzi, lecz już w przypadku następnego dzieła Aveya Tare, Pandy Beara i dodatkowo Geologista zachowywał niebywały umiar: „Bez komentarza. Nie ma tematu »Manitee Dance«”. Poświęcił temu albumowi jedynie drobny akapit we „Wspomnieniach”. „Kiedy ktoś w towarzystwie wypowiadał tę nazwę, na twarzach rozmówców pojawiały się wykrzywione w grymasie zmieszania miny, głowy wędrowały w dół, wzrok przesuwał się z jednego krańca stołu w drugi. Tego dziwacznego, niesłużącego żadnej ziemskiej sile, atonalnego zbioru pokracznych dźwięków nie potrafiliśmy ocenić. A skoro nie wiedzieliśmy czy to dobre, czy wręcz przeciwnie to milczeliśmy, bowiem o niczym innym nie było już sensu mówić”.

Wydane w 2003, sygnowane już nazwą Animal Collective wydawnictwo „Here Comes The Indian” Radkowski skomentuje następująco: „Rzecz dwuznaczna: z jednej strony płyta wobec popu niekonwencjonalna, z drugiej - nie poszerza wizerunku kapeli nawet o milimetr. Tylko na pierwszy rzut oka, bo jednak po stokroć pętle rodem z pierwszego »Ambientu« wraz z tymi plemiennymi odgłosami frapują”. Przytoczmy jeszcze fragment recenzji „Sung Tongs” autorstwa Radkowskiego: „Ha! W końcu musiało się to stać! Psychodelia debiutu złączyła się z tradycyjną psychodelią a la Beach Boys i The Beatles, a może należałoby powiedzieć: Circulatory System, owocując jedną z najciekawszych popowych płyt ostatnich lat. Nie jest to jeszcze genialne, ale przypomina, że ci sami ludzie tworzyli »Spirit«. Ekscytujące, bo obok tak piosenkowego »Who Could Win A Rabbit« mogło znaleźć się dwunastominutowe »Visiting Friend« – złożyli światu pokojową propozycję, żeby ten niezwłocznie się rozwiązał”. Jak już wspominałem, nasz bohater miał skłonność do pretensjonalnych zwrotów (więcej w „Księdze cytatów Britannica”).

Ze zdecydowanie najbogatszym materiałem badacz ma do czynienia gdy analizuje stosunek Radkowskiego do „Feels”. Ciekawostką jest, że w 2005 roku grupa wydała też epkę z Vashti Bunyan, ale w tym przypadku krytyk był powściągliwy. Raz jedynie skomentował fakt wydania owego albumu i uczynił to w wywiadzie dla „Gali”: „Popieprzona kapela z popieprzoną babką nagrywają sobie płytę. Albo będzie spoko, albo będzie popieprzona i też będzie spoko. Tak czy siak będzie spoko i ona jest spoko”. Ale wróćmy do „Feels”. Jak napisze w książce „10000 płyt mojego życia”, „Feels” było dla niego formą terapii. „Byłem znużony ówczesnym indie. Oferowało ono płyty ubogie pod każdym względem. Uciekałem w muzykę tzw. eksperymentalną, często trafiając na twory trochę jarmarczne. Chyba na zmianę z »Feels« zasłuchiwałem się w »Prepared Piano« Hauschki, a kto dziś o czymś podobnym pamięta [na pewno nie ja – mój debilny przypisek]? »Feels« pozwoliło mi na bezpieczne skumulowanie emocji z obu światów, w których żyłem, a jednocześnie znosiło obsesje wynikające z przynależności do tych innych kręgów”. Dużo jednak o „Feels” lubił Radkowski mówić innym. We „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w rubryce „Single roku” znajdziemy taką oto jego wypowiedź: „Wszyscy oczywiście wymienią »Grass«, więc i ja to zrobię. To trzyminutowe cudeńko zaczyna się niczym dziełko jednego z tych kanadyjskich zespolików. A co potem się dzieje! Niby oczywista współgra tych zblazowanych wokali, niby znamy już te histeryczne dźwięki, ale temat jest tak znakomity, tak par excellence akceptowalny. No i jest to namiastka geniuszu dzięki perkusji Misia Pandy”. Zajrzyjmy jeszcze raz do eseju z wyżej wymienionej książki. „»Grass« to oczywiście nie wszystko. Jak nie wzruszyć się przy subtelnej powtarzalności wewnątrz »Loch Raven«? Dłuższe medytacyjne fragmenty to z kolei prawdziwy »Laughing Stock Of Indie Rock«, bo chyba z trzema ostatnimi płytami Hollisa mają one najwięcej wspólnego. Mnie do gustu przypadło zwłaszcza »Daffy Duck«, przywołujące w krzywym zwierciadle »Song To The Siren« Tima Buckleya (gitary), choć skojarzenie jest niezwykle dalekie i czytelne chyba tylko dla inicjalnie go odczytującego. Całość wieńczy »Turn Into Something«, które mogłoby śmiało stanąć w szranki z Wolf Parade i Clap Your Hands Say Yeah – taki deseń wybrali na deser (...) Gdzie było Animal Collective anno domini 2005? Kapela z Nowego Jorku chciała brzmieć zarówno ponadczasowo jak Talk Talk i Tim Buckley i być jednocześnie tak cool jak Wolf Parade i CYHSY. Wielkości raczej zabrakło, ale to był zły rok [Radkowski miał manię »złego roku 2005«. W co drugiej recenzji przewija się ten motyw – przyp. mój] i takie połechtanie mojego podniebienia wystarczyło bym należycie docenił, co czynię”. Tu chyba Radkowski najwłaściwiej podsumował podłoże swojego związku z Animal Collective – romans zrodzony na nieurodzajnej glebie muzyki z czasów sprzed „Animal Mountmilk Head”, jednorazowego projektu z 2007 roku, burzącego całą tradycyjną popkulturę.

Poniższy szkic zbliża się do końca, warto wszakże, jak sądzę, przywołać jeszcze jeden mało znany epizod z historii współżycia Radkowskiego z Animal Collective. W liście otwartym do prawicowych publicystów z programu „Warto rozmawiać”, Radkowski w ostatnim zdaniu pisze, parafrazując słynną myśl Jacka Cygana z programu Idol: „Zamiast tyle gadać lepiej posłuchajcie Animal Collective lub Animals On Wheels. HAHAHAHA”. O sens ostatniego słowa kłócono się wtedy zażarcie, mimo że współcześni Maksowie Brodzi stawiali proste diagnozy. Ale to już temat na inną pracę...

Jakub Radkowski (17 grudnia 2005)

Oceny

Piotr Szwed: 10/10
Jakub Radkowski: 8/10
Kasia Wolanin: 8/10
Piotr Wojdat: 8/10
Kamil J. Bałuk: 7/10
Krzysiek Kwiatkowski: 7/10
Kuba Ambrożewski: 7/10
Paweł Klimczak: 7/10
Paweł Ćwikliński: 5/10
Średnia z 29 ocen: 7,48/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 
Gość: LouisKig
[6 sierpnia 2017]
http://1vmu.thrusting.co
http://f0wm.putrefaction.co
http://2mms.staggering.co
http://d373.staggering.co
http://4whn.putrefaction.co
http://i90k.thrusting.co
http://1yr5.putrefaction.co
http://am6g.putrefaction.co
http://dhc8.thrusting.co
http://dpmi.thrusting.co
http://a5y9.thrusting.co
http://371q.staggering.co
http://5v10.putrefaction.co
http://20o9.putrefaction.co
http://ejuj.putrefaction.co
http://exg1.thrusting.co
http://k7yy.putrefaction.co
http://e9o4.thrusting.co
http://9aec.putrefaction.co
http://j5ds.thrusting.co
http://g4xa.thrusting.co
http://7gha.staggering.co
http://caov.putrefaction.co
http://7en.thrusting.co
http://5bt9.staggering.co
http://d6hm.putrefaction.co
http://jpzk.staggering.co
http://34gp.putrefaction.co
http://en2p.putrefaction.co
http://4s55.putrefaction.co
http://a5w7.putrefaction.co
http://3d99.putrefaction.co
http://6uo7.thrusting.co
http://3qh8.thrusting.co
http://91dv.thrusting.co
http://cz4c.thrusting.co
http://iues.putrefaction.co
http://8air.putrefaction.co
http://ehak.putrefaction.co
http://8spi.putrefaction.co
http://agc7.thrusting.co
http://ionl.thrusting.co
http://k7v2.staggering.co
http://2obh.staggering.co
http://fqs3.staggering.co
http://9uxn.putrefaction.co
http://bukn.thrusting.co
http://16w.staggering.co
http://f04d.thrusting.co
http://84m7.thrusting.co
http://b6t0.staggering.co
http://5yjs.putrefaction.co
http://1c3g.thrusting.co
http://4u0x.staggering.co
http://cz59.staggering.co
http://7gdi.staggering.co
http://ds6m.thrusting.co
http://2qi0.thrusting.co
http://6hq7.thrusting.co
http://fw2l.staggering.co
http://37.staggering.co
http://384s.putrefaction.co
http://1e0x.putrefaction.co
http://1wrw.putrefaction.co
http://jwbn.staggering.co
http://516x.thrusting.co
http://3t1n.putrefaction.co
http://afps.thrusting.co
http://kxhh.staggering.co
http://4ple.thrusting.co
http://1dr4.putrefaction.co
http://k3c9.staggering.co
http://7ajp.putrefaction.co
http://fzas.thrusting.co
http://l4ij.putrefaction.co
http://gw7w.staggering.co
http://fve4.thrusting.co
http://1rrp.staggering.co
http://7z4b.staggering.co
http://79i2.staggering.co
http://3541.thrusting.co
http://3yfl.putrefaction.co
http://5ygg.putrefaction.co
http://u1j.putrefaction.co
http://9pro.putrefaction.co
http://ayt0.thrusting.co
http://eobx.putrefaction.co
http://kbtr.staggering.co
http://a3y5.staggering.co
http://918z.staggering.co
http://dsa0.putrefaction.co
http://87s6.thrusting.co
http://i222.staggering.co
http://3qhn.staggering.co
http://aezw.staggering.co
http://jni6.thrusting.co
http://foqd.staggering.co
http://i6ye.staggering.co
http://cs48.staggering.co
http://3ff5.thrusting.co

http://10sp0.putrefaction.co
http://vfcs.thrusting.co
http://16o1p.staggering.co
http://oas9.putrefaction.co
http://144ea.staggering.co
http://m2ly.putrefaction.co
http://oszl.putrefaction.co
http://11n1t.putrefaction.co
http://ovmx.staggering.co
http://w92p.staggering.co
http://uimn.putrefaction.co
http://qgds.putrefaction.co
http://10p11.thrusting.co
http://qb0f.putrefaction.co
http://1022o.putrefaction.co
http://139id.putrefaction.co
http://yjt9.putrefaction.co
http://q1cr.putrefaction.co
http://10hnc.thrusting.co
http://xj40.putrefaction.co
http://wlut.putrefaction.co
http://uuzj.thrusting.co
http://uvx2.thrusting.co
http://uph3.thrusting.co
http://rhb1.thrusting.co
http://mizn.thrusting.co
http://n73w.putrefaction.co
http://s60k.putrefaction.co
http://12t23.putrefaction.co
http://lyef.thrusting.co
http://qet9.putrefaction.co
http://yqbr.putrefaction.co
http://132c5.staggering.co
http://16fao.staggering.co
http://15j83.putrefaction.co
http://n60k.staggering.co
http://phxx.thrusting.co
http://ojjx.staggering.co
http://v57h.staggering.co
http://r1kt.staggering.co
http://168us.thrusting.co
http://10n0m.staggering.co
http://15920.putrefaction.co
http://1003y.thrusting.co
http://ufny.putrefaction.co
http://m87p.putrefaction.co
http://udrc.thrusting.co
http://ypxl.thrusting.co
http://wdb7.thrusting.co
http://vxbs.thrusting.co
http://15vrb.thrusting.co
http://lslu.staggering.co
http://125ey.staggering.co
http://139wt.putrefaction.co
http://vvif.putrefaction.co
http://lmi5.staggering.co
http://x050.thrusting.co
http://vdld.staggering.co
http://16fwd.putrefaction.co
http://lymo.putrefaction.co
http://11ckc.thrusting.co
http://15rt5.staggering.co
http://lqz7.staggering.co
http://wdje.staggering.co
http://mpxs.staggering.co
http://y56w.putrefaction.co
http://ya42.thrusting.co
http://zkz3.putrefaction.co
http://164qu.putrefaction.co
http://mbgg.staggering.co
http://nkkv.putrefaction.co
http://11kvp.thrusting.co
http://141mm.putrefaction.co
http://oc4y.thrusting.co
http://vcp2.thrusting.co
http://164fp.staggering.co
http://y6m9.staggering.co
http://wgqk.putrefaction.co
http://osrw.staggering.co
http://11lxc.putrefaction.co
http://11wgm.thrusting.co
http://10akj.putrefaction.co
http://w5pf.putrefaction.co
http://pics.putrefaction.co
http://149et.thrusting.co
http://ybeu.staggering.co
http://rt50.putrefaction.co
http://1346c.putrefaction.co
http://ne1e.putrefaction.co
http://12zsz.staggering.co
http://15z77.staggering.co
http://16elu.staggering.co
http://nh4q.putrefaction.co
http://16tjw.putrefaction.co
http://wlyj.putrefaction.co
http://ww0b.staggering.co
http://wsls.thrusting.co
http://pfvb.staggering.co
http://qrz9.thrusting.co
http://ymjh.thrusting.co

http://18ccd.thrusting.co
http://1mecx.thrusting.co
http://1ms3o.putrefaction.co
http://1cznl.staggering.co
http://1ds92.staggering.co
http://1k044.putrefaction.co
http://1e4nu.thrusting.co
http://1eebx.staggering.co
http://1jwjt.putrefaction.co
http://1hxq4.staggering.co
http://1ln13.thrusting.co
http://1i5at.putrefaction.co
http://1q6m6.staggering.co
http://1jjvx.putrefaction.co
http://1m40s.thrusting.co
http://1okik.staggering.co
http://1afro.thrusting.co
http://1p3ps.thrusting.co
http://1a35n.putrefaction.co
http://1a9jp.putrefaction.co
http://1js12.staggering.co
http://1doze.thrusting.co
http://182pk.staggering.co
http://1a105.thrusting.co
http://1r05s.thrusting.co
http://1gxim.putrefaction.co
http://1kv3r.staggering.co
http://1qepl.putrefaction.co
http://1i9dc.thrusting.co
http://1k1bz.staggering.co
http://1rdd6.staggering.co
http://1jr65.thrusting.co
http://1bk4m.putrefaction.co
http://1a9al.thrusting.co
http://1n2u9.putrefaction.co
http://1mlpd.putrefaction.co
http://1b6y6.putrefaction.co
http://1q7og.putrefaction.co
http://1ob8s.putrefaction.co
http://1kf0x.thrusting.co
http://1fkx3.putrefaction.co
http://1obq5.staggering.co
http://1f9ts.thrusting.co
http://1hmqk.putrefaction.co
http://18k6i.staggering.co
http://1quau.thrusting.co
http://1gzt4.thrusting.co
http://1rfri.staggering.co
http://1jir6.thrusting.co
http://1dx9c.putrefaction.co
http://1cndp.staggering.co
http://17rgo.thrusting.co
http://1lmvd.thrusting.co
http://1dlud.staggering.co
http://1q9a8.thrusting.co
http://16zs8.thrusting.co
http://1li94.staggering.co
http://1cuqm.thrusting.co
http://1e7mv.thrusting.co
http://1grwb.thrusting.co
http://1d1b8.putrefaction.co
http://1pmad.putrefaction.co
http://1rf15.thrusting.co
http://1khhh.thrusting.co
http://19i8s.staggering.co
http://1g63r.thrusting.co
http://1e3yg.putrefaction.co
http://1o2tr.staggering.co
http://18vnd.putrefaction.co
http://1oael.staggering.co
http://1ai6n.thrusting.co
http://1bbwk.putrefaction.co
http://19ufj.staggering.co
http://18fmy.thrusting.co
http://1ebkq.putrefaction.co
http://1s4z8.staggering.co
http://18n7w.putrefaction.co
http://1ldso.putrefaction.co
http://1kewj.putrefaction.co
http://1r4l5.thrusting.co
http://1j6g8.thrusting.co
http://19e5d.staggering.co
http://1h8u7.thrusting.co
http://19fab.putrefaction.co
http://1e9y2.thrusting.co
http://1a5t3.staggering.co
http://1qx0c.putrefaction.co
http://1juh9.thrusting.co
http://1ctrq.staggering.co
http://18gge.staggering.co
http://1jmou.thrusting.co
http://178ba.putrefaction.co
http://170xz.thrusting.co
http://1l3eo.thrusting.co
http://1acw8.thrusting.co
http://1h38b.putrefaction.co
http://180tv.staggering.co
http://1nrtg.staggering.co
http://17udg.staggering.co
http://1aacp.thrusting.co

http://28yqq.putrefaction.co
http://2coo7.putrefaction.co
http://26udb.putrefaction.co
http://1w26l.thrusting.co
http://1so2b.staggering.co
http://247sa.putrefaction.co
http://2az3m.putrefaction.co
http://26g2w.putrefaction.co
http://21oge.putrefaction.co
http://25g8n.staggering.co
http://28xlj.putrefaction.co
http://226uq.putrefaction.co
http://29jw5.staggering.co
http://1unkr.putrefaction.co
http://2agsr.staggering.co
http://1x7vv.staggering.co
http://2dny5.putrefaction.co
http://1zaja.staggering.co
http://27i9i.putrefaction.co
http://2bwri.thrusting.co
http://26w17.thrusting.co
http://2c005.staggering.co
http://2di6x.putrefaction.co
http://1v54e.thrusting.co
http://1tqw0.thrusting.co
http://20chb.putrefaction.co
http://1t0pk.thrusting.co
http://2c3xq.thrusting.co
http://26hsu.putrefaction.co
http://220o4.putrefaction.co
http://242po.thrusting.co
http://1vm56.putrefaction.co
http://1w8jv.thrusting.co
http://22c7e.staggering.co
http://22dkm.thrusting.co
http://1svct.staggering.co
http://1twil.putrefaction.co
http://23pen.thrusting.co
http://24z20.putrefaction.co
http://21waq.staggering.co
http://1y7ks.putrefaction.co
http://1ukw6.thrusting.co
http://28vry.putrefaction.co
http://1xbul.putrefaction.co
http://1w73k.putrefaction.co
http://22k3c.thrusting.co
http://28m1c.thrusting.co
http://20mb2.thrusting.co
http://2ctj7.thrusting.co
http://1sqgn.putrefaction.co
http://2bs3d.thrusting.co
http://2c45w.staggering.co
http://25rqq.staggering.co
http://1zir3.staggering.co
http://20909.putrefaction.co
http://2dnhs.staggering.co
http://25pcs.thrusting.co
http://26mn1.thrusting.co
http://23w76.staggering.co
http://1ygoy.putrefaction.co
http://278xz.putrefaction.co
http://1vjgi.putrefaction.co
http://29czj.putrefaction.co
http://2bzsk.staggering.co
http://209jx.thrusting.co
http://29ea2.putrefaction.co
http://2a9oa.staggering.co
http://1zo24.thrusting.co
http://20duo.thrusting.co
http://1yw28.staggering.co
http://1w83a.putrefaction.co
http://2d6n6.putrefaction.co
http://27gwp.putrefaction.co
http://1tpbi.staggering.co
http://24whw.thrusting.co
http://23eg6.staggering.co
http://1xice.putrefaction.co
http://2cejm.staggering.co
http://22fcj.putrefaction.co
http://1xvg4.thrusting.co
http://1uhov.putrefaction.co
http://27vcs.thrusting.co
http://25nib.thrusting.co
http://28zfh.staggering.co
http://1vit3.staggering.co
http://20lzt.putrefaction.co
http://27z5s.putrefaction.co
http://29wwx.staggering.co
http://1zdgb.thrusting.co
http://20fzt.putrefaction.co
http://24d5n.staggering.co
http://1zjrp.staggering.co
http://2862s.putrefaction.co
http://2891d.putrefaction.co
http://29gyf.staggering.co
http://2bb5i.putrefaction.co
http://25wha.staggering.co
http://2914j.thrusting.co
http://2aveg.staggering.co
http://2bzp5.putrefaction.co

http://2kk45.thrusting.co
http://2hstj.thrusting.co
http://2o7wh.staggering.co
http://2ox3z.putrefaction.co
http://2p239.staggering.co
http://2gv8e.putrefaction.co
http://2mwfk.thrusting.co
http://2gp5b.thrusting.co
http://2ra68.staggering.co
http://2ofu1.thrusting.co
http://2ogq4.staggering.co
http://2kx07.staggering.co
http://2sd7y.staggering.co
http://2fbbo.putrefaction.co
http://2f5at.putrefaction.co
http://2gmtl.staggering.co
http://2fqrp.putrefaction.co
http://2h7pe.thrusting.co
http://2p90y.putrefaction.co
http://2nps8.putrefaction.co
http://2fj9m.thrusting.co
http://2tilg.staggering.co
http://2s8h0.putrefaction.co
http://2r3y1.thrusting.co
http://2rbia.putrefaction.co
http://2mejt.staggering.co
http://2j1c0.staggering.co
http://2h7zu.thrusting.co
http://2e4gy.staggering.co
http://2l5j5.staggering.co
http://2ome3.thrusting.co
http://2ps6e.thrusting.co
http://2szl8.thrusting.co
http://2tksk.putrefaction.co
http://2qmpq.putrefaction.co
http://2olqf.thrusting.co
http://2m6cl.putrefaction.co
http://2s5tm.putrefaction.co
http://2iq4r.putrefaction.co
http://2kamb.staggering.co
http://2n8gw.putrefaction.co
http://2ft2z.staggering.co
http://2r9in.staggering.co
http://2tajq.putrefaction.co
http://2r33t.thrusting.co
http://2kbb9.putrefaction.co
http://2nf48.staggering.co
http://2jihb.thrusting.co
http://2fooj.thrusting.co
http://2mmia.thrusting.co
http://2oz11.staggering.co
http://2kch0.putrefaction.co
http://2pgua.putrefaction.co
http://2eh64.putrefaction.co
http://2le9l.staggering.co
http://2hpd0.staggering.co
http://2fkmu.staggering.co
http://2f2wl.putrefaction.co
http://2sf27.staggering.co
http://2iwj7.putrefaction.co
http://2s3iw.putrefaction.co
http://2jqcy.staggering.co
http://2p2ud.staggering.co
http://2nhaz.staggering.co
http://2la54.putrefaction.co
http://2gegk.thrusting.co
http://2nqts.thrusting.co
http://2m2g6.thrusting.co
http://2i3k8.thrusting.co
http://2jbc8.thrusting.co
http://2i53g.putrefaction.co
http://2m340.putrefaction.co
http://2msui.thrusting.co
http://2ore2.thrusting.co
http://2k2fv.thrusting.co
http://2ne8f.thrusting.co
http://2ljod.thrusting.co
http://2l74o.thrusting.co
http://2heqh.putrefaction.co
http://2eak2.thrusting.co
http://2l3j8.thrusting.co
http://2em2x.putrefaction.co
http://2obf5.thrusting.co
http://2eha8.thrusting.co
http://2jvwj.thrusting.co
http://2i51c.staggering.co
http://2gd7l.thrusting.co
http://2kh0m.staggering.co
http://2gn44.putrefaction.co
http://2mlnd.staggering.co
http://2p1jq.putrefaction.co
http://2fe5f.putrefaction.co
http://2mj3q.thrusting.co
http://2gdr2.putrefaction.co
http://2h7om.thrusting.co
http://2i0cy.staggering.co
http://2euhw.staggering.co
http://2fklt.staggering.co
http://2h07q.putrefaction.co
http://2mji7.putrefaction.co

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także