Ocena: 8

Eluvium

Talk Amongst The Trees

Okładka Eluvium - Talk Amongst The Trees

[Temporary Residence; 1 marca 2005]

Ambientowe pejzaże, tkane przy pomocy gitary elektrycznej, od zawsze były specjalnością takich wykonawców jak Labradford, Flying Saucer Attack czy Pan•American (solowy projekt gitarzysty Labradford, Marka Nelsona). Albumy wyżej wymienionych wykonawców, ze wskazaniem na „Mi Medja Naranja” tych pierwszych, w nowatorski sposób ukazały rockową wrażliwość przefiltrowaną przez elektroniczno-ambientowe podkłady dźwiękowe. Do powyższego grona powoli dołącza także Eluvium, muzyczny twór, pochodzącego z Oregonu, gitarzysty Matthew Coopera. Po dwóch udanych płytach („Lambent Material” i „An Accidental Memory In The Case Of Death”), wydanych w barwach wytwórni Temporary Residence, artysta zdecydował się zaprezentować nowe dzieło. „Talk Amongst The Trees”, bo taki tytuł otrzymało, ujrzało światło dzienne na początku marca 2005 roku i wydaje się stanowić kwintesencję brzmieniowych poszukiwań amerykańskiego eksperymentatora.

Muzyka nocy, oderwane od rzeczywistości dźwięki i metafizyczna aura – tak w skrócie przedstawia się zawartość następcy „An Accidental Memory In Case Of Death”. Zapętlone partie gitary, podrasowane i przetwarzane elektronicznie, porażają przede wszystkim, ciągle narastającą przestrzennością oraz zanurzoną w czeluściach ściany dźwięku, łagodnością i spokojem („New Animals From The Air”). Kompozycje, podobnie jak u Explosions In The Sky czy Godspeed You Black Emperor!, tworzą jedną, nierozerwalną całość. Mimo, że oparte są na prostych, często powtarzających się motywach, zupełnie nie nużą, a miejscami wręcz porywają. Tak jest w przypadku 16-minutowego „Taken” od samego początku trzymającego w napięciu, hipnotycznego niczym na płytach Fennesz, a zarazem odznaczającego się naturalnie pulsującą melancholią. Utwory dłuższe, od czasu do czasu, przerywane są krótszymi fragmentami („We Say Goodbye To Ourselves”, „Area 41”), mogącymi uchodzić za impresje dźwiękowe. Pozornie wydawać by się mogło, że są to jedynie typowe dla wielu wykonawców, wypełniacze. Wypadają jednak interesująco, będąc zarazem znakomitym podłożem dla kolejnych, bardziej rozbudowanych czasowo, fragmentów.

Ze względu na muzyczną wrażliwość i odrealnioną atmosferę, nowy album Eluvium powinien przypaść do gustu nie tylko fanom wszelkich odmian post-rocka, uduchowionej elektroniki, ale i zwolennikom dokonań Mum czy nawet Sigur Rós. Podobnie jak Islandczycy, Matthew Cooper tworzy niepowtarzalne słuchowisko, na granicy jawy i snu, idealnie komponujące się z urokami wieczorowej pory. I choć muzyczna zawartość „Talk Amongst The Trees” nie należy do łatwych, a momentami może wywoływać znużenie i zniecierpliwienie, to mimo wszystko warto poświęcić choćby chwilę i w skupieniu wsłuchać się w dźwięki, którym trudno jest zarzucić brak oryginalności.

Piotr Wojdat (9 maja 2005)

Oceny

Jakub Radkowski: 8/10
Piotr Wojdat: 8/10
Kasia Wolanin: 6/10
Średnia z 5 ocen: 7,4/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także