Ocena: 8

Gåte

Statt opp (Maggeduliadei)

Okładka Gåte - Statt opp (Maggeduliadei)

[Warner; 16 czerwca 2003]

Na razie nie spełniło się proroctwo Qaanaaqa z recenzji "Jygri" i grupa Gåte, poza Skandynawią pozostaje nieznana. Wielka szkoda, że wydawnictwa kwintetu z Trondheim ukazują się jedynie w kilku krajach. Tradycyjne norweskie pieśni w wykonaniu młodych artystów, mogą być interesujące nawet dla osób nieprzepadających za nowoczesnymi aranżacjami muzyki ludowej. Dlaczego? Gåte to przede wszystkim zespół rockowy.

Słychać to już w otwierającym Ep-kę utworze tytułowym. Dynamiczne wejście perkusji i niezwykle chwytliwy gitarowy riff - to elementy tworzące, jedną z ciekawszych kompozycji w całej twórczości grupy. Słuchając "Statt opp" nie sposób nie zachwycić się barwą głosu Gunnhild Sundli. Wokalistka doskonale radzi sobie zarówno w pierwszej części utworu, jak i w dalszych, bardziej energicznych fragmentach. Wykrzyczany tekst pod koniec piosenki, pomiędzy dwusetną a dwieście osiemdziesiątą sekundą pozostawia niesamowite wrażenie.

Wokalna wersja "Til deg" to smutna ballada będąca opowieścią o dziewczynie odrzuconej przez kochanka. Tragiczny los spotyka także dziecko tej kobiety, które umiera bardzo młodo. Pieśń rodem z zachodniej Norwegii, wykonana a cappella, stanowi popis śpiewu Gunnhild. Wersja z Ep-ki jest nie mniej ciekawa niż ta umieszczona na długogrającym albumie Gåte.

Kolejny utwór to wersja live największego przeboju z "Jygri" -"Bendikt og Årolilja". Tutaj ponownie daje o sobie znać rockowy charakter zespołu. Jak zwykle na pierwszym planie: głos wokalistki wsparty zróżnicowaną grą perkusji i pozostającymi w tle (poza szybkim refrenem) dźwiękami gitar. Wykonanie tej piosenki udowadnia, że Gåte są świetnym zespołem koncertowym.

"Litle fuglen" nagrany przed czterema laty stanowi prawdziwy rarytas dla fanów grupy. Senny, spokojny utwór, zaśpiewany przez pannę Sundli nie do końca dorosłym głosem zdradza, że Gunnhild posiada ogromny potencjał wokalny.

„Statt opp” podobnie jak „Jygri” udowadnia, że grupa Gåte w błyskotliwy sposób wykorzystuje rodzime tradycje muzyczne. Zespół posiada świetną wokalistkę, której śpiew podkreśla niesamowitą melodyjność języka norweskiego. Głos Gunnhild nawet pasterską piosenkę o dojeniu krów czyni niezwykle urokliwą

Statt opp maggeduliadei

Å mjølke di ku

Sola står alt hogt på hemmela,

å enda svøe du!

Hulderihu, dra de på skogjen du!

Witek Wierzchowski (20 sierpnia 2004)

Oceny

Witek Wierzchowski: 8/10
Średnia z 3 ocen: 8/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także