Ocena: 7

Sounds Like Violence

The Pistol EP

Okładka Sounds Like Violence - The Pistol EP

[Deep Elm; 24 kwietnia 2004]

Sounds Like Violece zostali zauważeni przez wytwórnię Deep Elm. Firma ta wydała kompilację "Emo Diaries, Vol. 10: The Hope I Hide Inside" na której znajduje się utwór "The Light Is Such A Beautiful". Czemu o tym wspominam? To posunięcie ludzi odpowiedzialnych za promocję wydaje się ze wszech miar bezsensowne. Wspomniana piosenka, mimo, że nie brak jej uroku, może sprawić, że słuchacz będzie miał mylne wrażenie o twórczości zespołu. "The Light Is Such A Beautiful" brakuje bowiem najważniejszego elementu wszystkich utworów umieszczonych na "Pistol": energii.

Swoją siłę debiutancka EP-ka Szwedów zawdzięcza zarówno szybkim i agresywnym utworom, jaki i wokaliście. Andreas Soderlund swoim "obłąkańczym" i pełnym pasji głosem wespół z dynamicznymi partiami gitar, napędza wszystkie piosenki. Frontman zespołu zdziera struny głosowe w podobny sposób, w jaki czynią to Conrad Keely i Jason Reece z ...And You Will Know Us by the Trail of Dead. "Pistol" może wywoływać niekiedy skojarzenia z twórczością teksańskiej grupy. Fanom takich kompozycji jak "It was there that I saw you" wydawnictwo Sounds Like Violence powinno przypaść do gustu, oczywiście jeśli nie będą oczekiwać od Szwedów dorównania poziomem twórcom "Source Tags and Codes"

W większości utworów wiodącą rolę odgrywają gitary. Sekcja rytmiczna schowana zazwyczaj za ścianą dźwięku nie jest jednak tylko dodatkiem. Gra perkusji, mimo, że nieskomplikowana, decyduje o dynamicznym charakterze otwierającego album "You Give Me Heartattacks". Tutaj, podobnie jak w "Cry, Oh Cry!" brawa należą się Danielowi Teodorssonowi, basiście grupy. Fraza rozpoczynająca utwór tytułowy może przywodzić na myśl...."Mam to co chciałem" Negatywu. W dalszej części kompozycji melodia zostaje jednak rozwinięta w zupełnie inny sposób. W ciągu niecałych 28 minut Sounds Like Violence nie dają słuchaczowi chwili wytchnienia. Nawet spokojniejsze początkowe 40 sekund "Afasi" uświadamia odbiorcy, że za chwilę gitarzyści zaczną grać ostro. W piątej piosence na "Pistol" ciekawie wypadają też teksty skandowane jedynie przy akompaniamencie perkusji: it's beautiful with drunken eyes. i love it when you tell me lies. you're the devil in disguise. here's what i get for all of my tries.. Nie chodzi mi o warstwę liryczną, która jest zresztą na całej EP-ce dość przeciętna, po prostu rymowanka nieźle współgra z melodią.

Szwedzki zespół udowadnia, że ma potencjał do stworzenia interesującego, długogrającego albumu. Szybkie, energiczne i melodyjne piosenki stwarzają podstawę do takiej opinii.

Trzymam kciuki za Sounds Like Violence.

Witek Wierzchowski (15 lipca 2004)

Oceny

Witek Wierzchowski: 7/10
Piotr Wojdat: 6/10
Średnia z 7 ocen: 7,42/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także