Ocena: 7

Sonic Youth + I.C.P. + The Ex

In The Fishtank 9

Okładka Sonic Youth + I.C.P. + The Ex - In The Fishtank 9

[Konkurrent; 7 października 2002]

In The Fishtank to bardzo specyficzna seria muzycznych wydawnictw. Wbrew pozorom nie jest to ani ostatnia "normalna" studyjna płyta Sonic Youth, ani kolejna, nagrywana dla własnej wytwórni (Sonic Youth Records) część eksperymentalnego wydawnicta SYR. In The Fishtank to mini-albumy regularnie wydawane przez niezależny, holenderski oddział Konkurrent. Na czym polega idea tego przedsięwzięcia?

Po krótce wygląda to następująco: przedstawiciele Konkurrenta (czyli owej wytwórni) zapraszają ciekawe i interesujące zespoły do zaprezentowania swojej muzyki. W ramach Fishtank muzycy dosyć często dobierają sobie innych wykonawców, najczęściej grających trochę inną odmianę muzyki i na wspólnych sesjach wspólnie improwizują, tworząc jedną, intrygującą całość. Z tych sesji powstaje wspólna płyta.

O wysokim poziomie tego przedsięwzięcia świadczą nazwy takich grup jak NoMeansNo, Tortoise czy Low, którzy uczetniczyli w tych sesjach w latach poprzednich. Tym razem na nagranie dziewiątej części "In The Fishtank" Konkurrent zaprosił żywą legendę alternatywnego rocka czyli Sonic Youth (brakuje jedynie Kim Gordon - basistki grupy). Do wspólnej sesji dołączyli: dwaj muzycy z free-jazzowego I.C.P. oraz część rockowego zespołu The Ex. Co ciekawe, nagranie "In The Fishtank 9" zajęło muzykom zaledwie jeden dzień!

Na owej płycie artyści wykazali się ogromną inwencją twórczą i oryginalnością, tworząc 8 miniatur muzycznych trwających łącznie około 29 minut. Trudno jest klasyfikować tak złożone dźwięki. Muzycy łączą elementy jazzu, avant rocka oraz noise'u. Momenty ciszy przeplatają się w nieprzewidziany i zaskakujący sposób z momentami oszałamiającego hałasu, co sprawia wrażenie pozornego nieładu. Całość podparta jest dużymi umiejętnościami poszczególnych artystów: i tak idealnie uzupełniają się gitara basowa z perkusją a członkowie ICP idealnie wplatają elementy awangardowej odmiany jazzu. Z kolei gitarzyści Sonic Youth Thurston Moore i Lee Ranaldo prześcigają się w wytwarzaniu przedziwnych zgrzytów i pisków. Całość ma zatem wybitnie instrumentalny charakter, ale nie zabrakło też elementów elektroniki, co prawda śladowych i pojawiających się dyskretnie, ale nieco urozmaicających ogólny muzyczny krajobraz tego minialbumu.

Jeśli zatem lubicie muzyczne eksperymenty na wysokim poziomie i nie przerażają Was improwizacje w obrębie różnych gatunków muzycznych, to mogę zapewnić, że 9 serią In The Fishtank będziecie w pełni zachwyceni. Mam nadzieję, że conajmniej w tak dużym stopniu jak autor niniejszej recenzji.

Piotr Wojdat (21 lutego 2004)

Oceny

Piotr Wojdat: 7/10
Średnia z 2 ocen: 8/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także