Ocena: 8

Lisa Germano

Lullaby for Liquid Pig

Okładka Lisa Germano - Lullaby for Liquid Pig

[Ineffable / I; 15 kwietnia 2003]

Jest późna jesień. Muzyka puszczana w radiu ma się nijak do klimatu za oknem i melancholii kryjącej się w spadających liściach, w okrywającej wszystko mgle. Zabieram się do przesłuchiwania nowych płyt. Lisa Germano... Zaraz, zaraz. To ta sama pani, której strona internetowa co najmniej kazała mi zbierać język z podłogi? Posłużę się cytatem, którym artystka opisuje swoją muzykę i może dzięki temu będzie mi łatwiej opisać zdziwienie, jakie wywołał u mnie album "Lullaby for Liquid Pig"

my songs are mostly about questions

that living on earth brings up

(...)

it's fun to figure these things up

so you can move forward or upward to

another planet where there are people

just like you and everyone LOVES you

and there is only food that you liked

coffe and good wine and stuff

Plastyczny opis artystki wydał mi się bardzo intrygujący i natychmiast kazał zapoznać się z twórczością, co niestety zrobiłam i tak zdecydowanie za późno.

Pierwszy utwór "Nobody's Playing" jest idealną zapowiedzią tego, co nas czeka w dalszej części albumu. Delikatny fortepian tworzy tło dla głębokiego wokalu artystki, a gdzieś z oddali dobiegają smyczki, trójkąt, jakieś pomrukiwania i psychodeliczne trzaski. Każdy kolejny utwór jest podobny do poprzedniego i razem tworzą wspaniałą spójną stylistycznie całość, która może służyć jako wypełniacz jesiennych wieczorów. Jedynie utwory "Candy" i "It's Party Time" odstają troszkę od całości, ale mimo wszystko w jakiś magiczny sposób współgrają.

Warto wspomnieć również o warstwie tekstowej, która klimatem idealnie wpasowuje się w tło muzyczne i na bardzo długo zapada w pamięć. I, tak trochę na zasadzie paradoksów artystka słodkim głosem, wyśpiewuje:

Oh yeah

It's my favorite feeling

Not there

What a good place to be

Too bad it's still raining inside

Alcohol,

Tworzy naprawdę niesamowite wrażenie...

Polecam ten album każdemu, kto lubi choć trochę wieczory, kiedy wszystko wydaje się zasypiać, miasto jest puste, mgła wypełnia przestrzeń między budynkami, a w tle sączy się muzyka, która przywodzi na myśl niecodzienne obrazy. I jeszcze jeden cytat, ale już na temat owego albumu.

ok. i give up too hard to trust people.

stay alone and LOVE your addictions

always there not good way to live

so..?

Wspaniała płyta.

Karolina Todorska (23 listopada 2003)

Oceny

Średnia z 2 ocen: 8/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także