Ocena: 7

Foghorn

Thanatos

Okładka Foghorn - Thanatos

[Opus Elefantum Collective; 9 sierpnia 2019]

Tomasz Turski, który kryje się pod szyldem Foghorn, na swoim drugim albumie odszedł nieco od folkowo-ambientowych krajobrazów na rzecz hałasu i zdecydowanie była to dobra decyzja. O ile poprzednie wydawnictwo muzyka, „Corona”, momentami goniło swój własny ogon, zapętlając się w post-elverumowej estetyce, to „Thanatos” już od pierwszych sekund pokazuje, że charakter tej płyty jest zgoła inny.

Oczywiście, nadal mamy tutaj spore pokłady melancholii i spokojne folkowe fragmenty, jednak POTĘŻNA perkusja oraz rozdygotane, nakładające się przestery odsłaniają bardziej shoegaze’ową twarz Foghorna. Niekiedy przywodzi to oczywiste jesienne skojarzenia ze Slowdive („You Can't See Me but I'm Always with You”), czasem kieruje myśli odbiorcy ku wczesnemu Kitchens of Distinction („Circle of Lebanon”), natomiast wieńczący całość utwór tytułowy przywodzi na myśl przejmujące lamenty Roberta Smitha z jego najbardziej depresyjnych krążków.

Poszczególne słowa-klucze (rozpacz, brak nadziei, rozczarowanie, labirynty, ruiny, śmierć) nie tylko są obecne w tytułach czy tekstach, ale również w samych dźwiękach: “Lima 1” brzmi jak pierwsza piosenka po apokalipsie, której melodia miesza się z próbą radiowego kontaktu z tymi, którzy przeżyli. Z kolei obecny w warstwie produkcyjnej brud nadaje poszczególnym kompozycjom dodatkowej głębi, czego najlepszym dowodem jest prawdopodobnie „I Don't Hope for Anything More” – połączenie ciężaru i hałasu ze wspomnianym brudem i szorstkością uwypukla całą emocjonalność utworu.

W efekcie „Thanatos” zajmuje słuchacza znacznie bardziej i intensywniej od swojego poprzednika, a co za tym idzie, jest najciekawszą rzeczą w dorobku Opus Elefantum Collective, przynajmniej z puli tych bardziej hałaśliwych krążków. Jeśli zarówno Turski, jak i label, będą dalej podążać w tym kierunku, to z automatu staję się fanem czekającym na ich dalsze wydawnictwa.

Marcin Małecki (24 sierpnia 2019)

Oceny

Marcin Małecki: 7/10
Średnia z 1 oceny: 7/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 
Gość: mmalecki
[3 września 2019]
@weteran niezalu

ja kojarzę Turskiego z działalności w INTERNETACH pod pseudonimem turas, niemniej faktycznie był on obecny na porcysowym forum
Gość: weteran niezalu
[2 września 2019]
Turski to jeśli się nie mylę dobrze znany w niezalowym światku użytkownik Low z nieodżałowanego forum porcys?

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także