Ocena: 8

Archive

You All Look The Same To Me

Okładka Archive - You All Look The Same To Me

[EastWest France; 16 września 2002]

Na płycie "You All Look The Same To Me" muzycy Archive zapraszają słuchacza do zwiedzenia ich wielkiego archiwum dźwięków i niekonwencjonalnych pomysłów. Album otwiera "Again", piosenka, która w ciągu 16 minut kilkakrotnie kończy się, aby poprzez odległe aranżacje wrócić do wyjściowego motywu - gitarowej partii mogącej wywoływać odległe skojarzenia z "Street Spirit (Fade Out)" Radiohead. Właśnie bogactwo elementów aranżacyjnych, (instrumenty strunowe i elektroniczne dodatki) tworzy tu niepowtarzalny klimat. Moją uwagę zawsze przykuwa 8 minuta (będąca kulminacją jednej z części utworu), w której Craig Walker krzyczy without your love, you're tearing me apart. Dla tej piosenki mogłaby powstać osobna recenzja.

Kolejny utwór "Numb" to jakby szalona mantra. Wokaliście smętnie powtarzającemu lub krzyczącemu "cos' I'm numb" towarzyszy niepokojący rytm i niby-orientalna melodia. W "Meon" dominują ciekawe aranżacje instrumentów smyczkowych. "Goodbye" to najbardziej "piosenkowy" utwór na "You All Look The Same To Me", z fantastyczną elektroniczną perkusją i podniosłym śpiewem Walkera. Z kolei "Finding it so hard" przypomina dokonania Radiohead z czasów "Kid A", wokalista upodabnia głos do Thoma Yorke'a, a beat kojarzy się z niezapomnianym "Idioteque". Po inne instrumentarium (pianino, gitara akustyczna) Archive sięgają w dwóch ostatnich utworach "Hate" i "Need".

Dodatkiem do albumu jest drugie CD zawierające cztery utwory. Piosenki te stanowią swoistą kontynuację albumu. W "Absurd" do swojego instrumentarium Archive dołączają...gwizdanie. "Junkie Shuffle" to długi, dziesięciominutowy, hipnotyczny utwór. "Sham" ze wspaniałym refrenem będącym, moim zdaniem, doskonałą zachętą do poświęcenia większej uwagi temu albumowi. Walker śpiewa: I know I believe I believe that it's beautiful, I know I believe, yeah I think I believe that it's wonderful, I know if I leave my believe then I leave what's incredible. Zestaw kończy "Men like you" z "drapieżną" jak na ten zespół aranżacją gitar.

Inspiracją dla muzyków były dokonania zespołów Pink Floyd, Radiohead, Massive Attack, z pewnością nie jest obca im twórczość Björk. Przy pierwszym kontakcie z "You All Look The Same To Me" wydaje się, że Archive próbują tylko przetwarzać pomysły wymienionych wyżej artystów. Dopiero po bardziej wnikliwym słuchaniu zauważalna staje się niepowtarzalność tego albumu, pełnego odniesień do innych muzycznych eksperymentów, ale będącego także udanym mariażem stylistyki trip-hopowej, art-rocka i psychodeli.

Witek (24 października 2003)

Oceny

Tomasz Łuczak: 9/10
Jakub Radkowski: 8/10
Kasia Wolanin: 8/10
Witek Wierzchowski: 8/10
Kamil J. Bałuk: 7/10
Piotr Wojdat: 6/10
Tomasz Tomporowski: 6/10
Średnia z 52 ocen: 8,25/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także