Ocena: 5

Disappears

Irreal

Okładka Disappears - Irreal

[Kranky; 19 stycznia 2015]

Tracę powoli nadzieję, że z Disappears jeszcze coś będzie. Patrząc na dokonania amerykańskiej formacji jedynie w kierunku wydanego w 2012 roku „Pre Language" można skierować ciepłe słowa. Reszta nagrań orbituje wokół monotonnego post-punku. Nie inaczej jest z „Irreal".

Dissappears przypomina klasowego leniwego zdolniachę. Takiego, co mógłby wiele, ale mu się nie chce i idzie bezustannie na skróty. Niemalże każdy numer wykazuje pewien potencjał, który niestety wciąż musi się chować za ścianą wypchaną dłużyznami. Obecność w grupie Steve'a Shelleya, perkusisty Sonic Youth, może mieć coś z tym wspólnego, gdyż rzeczywiście niektóre kompozycje brzmią jak odrzuty jego dawnego zespołu, ale dodatkowo poddane obróbce utrzymanej w duchu Liars. Oszczędność środków wyrazu, skupienie, graniczące z obsesją, na punkcie jednego bądź dwóch dźwięków, klasyczne epatowanie depresją, wreszcie zupełnie wycofany, skrajnie znudzony wokal Briana Case'a - tak wygląda rzeczywistość Disappears.

Paradoksalnie coś w tym jest. Piąty longplay Amerykanów nie daje o sobie zapomnieć, wciąż prowokując do kolejnych odsłuchów. Odbiór zmienia się za każdym razem; momentami nawet zdaje się, że już coś „załapało". Chicagowska formacja potrafi od czasu do czasu wrzucić inny bieg, oszołomić hałasem, a nawet wkręcić osobliwymi próbami hipnozy nieskrępowanym psych rockiem. Kłopot pojawia się w momencie, kiedy oczekujemy rozwinięcia wątków, jeszcze większej kreatywności oraz elementu zaskoczenia. Tego brakuje.

„Irreal" jest wydawnictwem niespełnionych możliwości. Zacnych inspiracji tu nie brakuje – znajdziemy wspomnianych wcześniej Liars, także This Heat, garść krautrocka, HTRK, The Fall. Na papierze sprawa wygląda co najmniej nieźle, w praktyce jest już gorzej. Istnieje możliwość, że przy trzydziestej sesji nie będziemy mogli odkleić się od Disappears. Ale czy jest ktoś chętny na takie poświęcenie?

Krzysiek Kwiatkowski (4 lutego 2015)

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także