Ocena: 7

Stara Rzeka

Cień chmury nad ukrytym polem

Okładka Stara Rzeka - Cień chmury nad ukrytym polem

[Instant Classic; 11 kwietnia 2013]

Problem z tego typu wydawnictwami jest taki, że zaliczają one przerost tagów stylistycznych nad rzeczywistą treść muzyczną na nich zawartą. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że „Cień chmury nad ukrytym polem” próbuje się realizować na wielu polach muzycznej ezoteryki, łapiąc ile się tylko da z ich ulotnej magii. Nie wydaje mi się jednak, żeby nad albumem unosiła się, jak chciałoby wielu, aura jakiejś pierwotności i tajemnicy, którą autor wydarł ze samego źródła, niczym spędzający noc w sercu lasu odważny odkrywca.

Dużo się mówiło przy okazji omawiania tej płyty o black metalu i neofolku spod znaku Za Siódmą Górą, Atman, Karpat Magicznych. No i właśnie w takich momentach trochę na wyrost są przywoływane te rzeczy. Black metal to nie tylko czarne łojenie, to też cała filozofia grania i ten nawiedzony duch przenikający nagrania. Tak samo jest w przypadku neofolku. Brakuje mi na tej płycie prawdziwie korzennego grania.

Ja widziałbym raczej w Starej Rzece autorskie mieszanie mikro-historii obskurnych nisz stylistycznych na zasadzie kopiuj-wklej, co czasem wychodzi siermiężnie, ale na szczęście raczej płynnie. Nic nie zmienia faktu, że album projektu Stara Rzeka to po prostu świetny post-rock czerpiący inspiracje z wyżej wymienionych gatunków, a oprócz nich również z krautrocka (karkołomny cover Nico), psychodelii lat sześćdziesiątych i sennego noise'u w stylu późnych Sonic Youth czy Dead C (długi i rozmazujący się utwór tytułowy). Kuba Ziołek stworzył rzecz dość efemeryczną, ale potrafiącą odcisnąć dość silne piętno na polskiej scenie w 2013 roku.

Michał Weicher (19 lipca 2013)

Oceny

Wojciech Michalski: 7/10
Michał Pudło: 6/10
Średnia z 2 ocen: 6,5/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 
Gość: Łukasz Komła
[24 lipca 2013]
Mój wywiad z Kubą na Nowamuzyka.pl
http://www.nowamuzyka.pl/2013/05/20/rozmowa-z-kuba-ziolkiem/
Pozdrawiam!
Gość: k.krawczyk
[19 lipca 2013]
jest Za Siódmą Górą, a nie "Za Siódmą Rzeką" ; )

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także