Ocena: 5

Wavves

Afraid Of Heights

Okładka Wavves - Afraid Of Heights

[Mom + Pop; 26 marca 2013]

Patrząc na okładki kolejnych płyt Wavves można by sądzić, że albumy te zawierają kolejno: lo-fi obskur, slackerskie indie, ironiczny surf-punk i... hipsterski black metal? W każdym z tych przypadków jest mniej lub więcej prawdy. Czyli co, Nathan Williams poszedł teraz w nihilizm, mrok i satanizm? Kto go tam wie, jesteśmy przecież w Kalifornii, tu wszystko jest przesączone przez miraż Hollywood i okrutnie spalone słońcem.

Styl Wavves pozostał ten sam, ale mamy wyraźne przesunięcie w kierunku zdecydowanie czarniejszym. Ukochana plaża została zalana wyciekłą ze statku ropą naftową, ale przecież wszyscy lubimy się podołować, a prawdziwa sztuka wynika rzekomo z bólu (nawet fantomowego).

Najlepsze utwory na „King of the Beach” zahaczały o szaleńczą chwytliwość i wyciskały maksymalną esencję z krótkiej gitarowej piosenki. Williams wciąż ma rękę do takich rzeczy. Na „Afraid of Heights” znów są hymniczne wymiatacze. Mamy więc masywny „Demon to Lean On”, numer tytułowy, czy wściekło-abnegackie „Gimme a Knife”.

Niestety całościowo „Afraid of Heights” okazuje się zbyt monotonne. Reszta utworów pływa w dość zgęstniałej mazi, dzięki czemu niespodziewanie wybijają się lżejsze „It's All My Fault” i unoszący się w powietrzu „I Can't Dream” - pozostawiony na koniec, zawdzięczający wiele melodyce Elliotta Smitha. Tak, tego Smitha – poważnego i lirycznego, który nie ma zbyt wiele wspólnego z gówniarskim, kreskówkowym buntem Williamsa.

Trudno tu mówić o postępie; dawne atuty zostały zachowane, a stare mankamenty (zbytnia luzackość) zastąpione nowymi (smęcenie). Pozornie jest więc dojrzalej, ale wciąż jesteśmy na etapie „Bleach”, skąd daleko do „Nevermind”.

Michał Weicher (8 kwietnia 2013)

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 
Gość: zwolniak
[8 kwietnia 2013]
Ogólnie fajna, nieskomplikowana recenzja w starym stylu, ale ostatnie zdanie z "jest" i "jesteśmy" można by przerobić. :)

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także