Ocena: 8

Burial

Kindred [EP]

Okładka Burial - Kindred [EP]

[Hyperdub; 12 lutego 2012]

Zeszłoroczna EP-ka „Street Halo” sugerowała, że Will Bevan skupił się na szlifowaniu bardziej przebojowego oblicza swojego projektu. Niezła zmyłka. Nowe dzieło Anglika stanowi w tym względzie niemal zupełne przeciwieństwo poprzedniego. Długie, kilkuczęściowe kompozycje (niemal suity) trudno w jakikolwiek sposób rozpatrywać w kategoriach singlowych. Ale paradoksalnie, pomimo poszarpanej narracji, „Kindred” dostarcza trzydziestu minut być może najbardziej skoncentrowanego i uporządkowanego materiału w karierze Buriala.

Niech nie zmyli was wchodzący w drugiej minucie tytułowego indeksu typowo dla niego szczękajacy i pobrzękujący beat. Wprawdzie mamy tu do czynienia z recyklingiem brzmień i pomysłów produkcyjnych znanych z self-titled i „Untrue”, ale nigdy wcześniej utwory Bevana nie były tak rozbudowane i nie brzmiały tak bogato. „Archangel” się chowa. A potem napięcie rośnie. „Loner” oparty na prostym, prącym na przód rytmie zwraca uwagę na generalne podkręcenie tempa utworów i stopniową rezygnację z 2-stepowych wzorców rytmicznych. Klawiszowe arpeggia potęgują paranoiczny klimat. Ale i tak najlepsze czeka nas „Ashtray Wasp”. Marszowy wstęp przeradza się w pędzący na złamanie karku niby-house, nie tracąc ani przez moment nic z charakterystycznego, majestatycznego smutku. Wszystkie utwory opatrzone zostały codami, ale ta trzecia wydaje się być osobnym utworem, posiadającym własną dramaturgię. Nagromadzenie drobnych wątków melodycznych, instrumentalnych czy wokalnych, przebija dotychczasowe osiągnięcia producenta.

Nigdy nie byłem fanatykiem twórczości tajemniczego – nadal, mimo zdemaskowania – chudzielca z południowego Londynu. Miewałem zastrzeżenia, ale i ulubione kawałki. Teraz jednak, pierwszy raz, przedstawił mi on naprawdę solidny argument na to, że warto cierpliwie czekać na trzeciego długograja. Dajesz, chłopaku.

Paweł Gajda (21 lutego 2012)

Oceny

Marcin Małecki: 8/10
Paweł Gajda: 8/10
Sebastian Niemczyk: 7/10
Karol Paczkowski: 6/10
Średnia z 5 ocen: 7/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 
Gość: wpisz liczbowo!
[26 lipca 2012]
'tytułowego indeksu' - to chyba nie ma sensu.
Gość: dobre to je!
[25 czerwca 2012]
ja

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także