Ocena: 7

Ambulance LTD.

Ambulance LTD. [EP]

Okładka Ambulance LTD. - Ambulance LTD. [EP]

[TVT; 17 czerwca 2003]

Skromny i mało widowiskowy, lecz pełen treści i muzycznej esencji styl shoegaze okres swojej świetności przeżywał w latach 80-tych. Na scenach królowali My Bloody Valentine i Teenage Fanclub, oferując energię gitar, bębnów i charakterystycznie słtumiony wokal. Od tego czasu przez scenę przewinęło się wiele dobrych i gorszych grup, wiele talentów zostało niezauważonych, a wiele kiczu wypromowano na lśniące gwiazdy muzycznego światka. Pojawiła się nowa moda i nowe tendencje, a ślad po popularnym niegdyś stylu niemal zaginął. Teraz jednak brooklińska grupa Ambulance LTD. przypomniała sobie o minionych latach. Jej propozycja to powrót do form shoegaze w odrobinkę złagodzonym wydaniu.

EP-ka Ambulance LTD. to, oprócz wyraźnego brzmienia shoegaze, miks psychodeli oraz dream popu. Choć może brzmi to nieco zawile, to tak naprawdę w EP-ce odnajdziemy niewiele chaosu - utwory zaaranżowane są tak, by wszelki "bałagan" zlewał się w spójną, melodyjną kompozycję. Niby wszystko to już gdzieś słyszeliśmy, lecz... Jak się okazuje, z tych samych składników mogą powstać zupełnie różne potrawy. Podobne utwory rozbrzmiewały już na albumach innych znanych zespołów, lecz nigdy, aż do tej pory, nie stanowiły one esencji twórczości żadnego z nich.

Muzyka Ambulance LTD. może wydawać się bardzo jednostajna, lecz, o dziwo, nie nuży. Docierające z głośników dźwięki kryją w sobie wiele uroku. Od melodyjnego "Stay Where You Are", zawierającego jeden powtarzający się przewodni motyw muzyczny spleciony z kilkoma linijkami tekstu do wyciszonego i nieco sennego "Young Urban", w którym ślady psychodeli zaznaczają się najsilniej; wprost nie można oprzeć się wdziękowi tej EP-ki. W "Primitive" słyszymy klawisze rodem z Jerry'ego Lee Lewisa, a refren świetnie wkomponowany jest w resztę tekstu. Zawodzące i chwilami samotne gitary w "Heavy Lifting" łączą się z głosem wokalisty. Niektórzy mogą odczuć pewien brak śmiałości w muzycznych kreacjach grupy (kolejna cecha shoegaze), lecz ocena tego (celowego?) zabiegu zależy już od interpretacji odbiorcy. Mimo wszyskto, ten album potrafi w tajemniczy sposób uzależnić.

Ambulance Ltd. stworzył EP-kę pełną dobrej, bezpretensjonalnej muzyki. Artyści ci wiedzą, co chcą zagrać, wiedzą, jak ma brzmieć ich muzyka i swoje cele osiągają w naprawdę profesjonalny sposób. Długo zastanawiałem się, co tak naprawdę kryje się pod zgrabną formą pięciu utworów. W swojej na pierwszy rzut oka nieskomplikowanej strukturze zawierają wiele ciekawych melodii i intrygujących rozwiązań. Z czystym sumieniem polecam zapoznanie się z dokonaniami Ambulance LTD. Mocne siedem gwiazdek.

P.S.Płyta długogrająca ukaże się już wkrótce.

Lukasz7 (1 września 2003)

Oceny

Kasia Wolanin: 7/10
Przemysław Nowak: 7/10
Tomasz Tomporowski: 7/10
Tomasz Łuczak: 7/10
Średnia z 7 ocen: 6,85/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także