Ocena: 8

Meanwhile, Back In Communist Russia

My Elixir; My Poision

Okładka Meanwhile, Back In Communist Russia - My Elixir; My Poision

[Truck Records; 24 lutego 2003]

"My Elixir; My Poision" dość długo dojrzewał w umysłach, głosach i nutach członków zespołu Meanwhile, Back In Communist Russia. Grupa ta powstała w 2000 roku i niezwłocznie po oficjalnym rozpoczęciu działalności wystartowały prace nad materiałem demo. Pierwszy singiel, "Indian Ink", wydano już w 2001 roku. Wtedy też zespół zaproszony został do wzięcia udziału w sesjach nagraniowych Johna Peela oraz brytyjskiego Radio 1. Kilka miesięcy później, rozpoczęły się debiutanckie występy jako support. MBICR wspierał nie byle kogo, lecz samych Radiohead, Pulp i Snow Patrol. Dzięki temu zyskał nieco prestiżu i został zauważony w szerszych kręgach. Również rok 2002 rozpoczął się szczęśliwie dla grupy. Podpisano kontrakt z wytwórnią Truck Records, i rozpoczęto nagrywanie materiału. Tworzono go w prawdziwie katorżniczych warunkach: pośrodku pustkowia, w odciętej od świata stodole adaptowanej na studio nagraniowe. Znani jedynie z imienia muzycy zespołu: Pete, Ollie, James, Tim, Mark i Emily byli więc skupieni wyłącznie na muzyce. Po dwóch miesiącach przebywania w odosobnieniu, wszystkie utwory były gotowe. Album "My Elixir; My Poision" ukazał się w 2003 roku...

W obecnych czasach, gdy muzyka staje się coraz bardziej uproszczona, schematyczna i łatwa, a teksty nie stanowią już większego wyzwania intelektualnego, formacje takie jak MBICR są niezwykle pożądane. Jak bowiem sklasyfikować ten zespół? Art rock, z wyraźnymi wpływami nurtu post-punk ze szczyptą elektronicznych doznań? Można przyjąć taką definicję charakteru twórczości tej grupy, lecz na pewno nie będzie to pełny jej obraz. Należy dodać do tego jeszcze przejmujące melodeklamacje tekstów i zimny, kobiecy wokal, zmieniający swoje brzmienie w zależności od poetyki danego utworu. Głos Emily, choć nieco zbliżony do PJ Harvey - głosu, który uważałem do tej pory za kobiecy ideał (wybaczcie, Karen O. i W.) - brzmi bardziej dosadnie, i silniej wpływa na emocje. Wprawdzie jej szepcząca recytacja sprawia nieraz wrażenie chaosu i psychodeli ("th5"), to jednak w większości przypadków (chociażby kapitalny utwór "Anatomies"), wyraźnie dociera do nas czysty przekaz słów Emily. Teksty zespołu poruszają różną tematykę - od lęków i urazów pochodzących z okresu dzieciństwa, problemów egzystencjalnych, po treści zahaczające o politykę. Grupa występowała wszak na studenckich demonstracjach, protestując przeciw wniesieniu obowiązku opłat za studiowanie.

Muzyka na "My Elixir; My Poision" jest lodowata i ponura. Posępne i samotne gitary wraz ze sztucznymi, elektronicznymi brzmieniami tworzą doskonałe tło dla ponurych poetyckich wypowiedzi Emily. Podkład muzyczny najlepiej scharakteryzuje jedno słowo - niepokój. Ciągłe enigmatyczne postukiwania ("Holomovement"), szumy i przeszywające dźwięki ("New Adventures"). Wszystko razem składa się na porażającą mieszaninę lęku, frustracji i... magii. Dawno żaden album nie przyciągnął mnie tak silnie, jak ten. Odstawiłem nawet EP-kę Libertynów i The Futureheads, aby w spokoju móc zanurzyć się w dźwiękach tworzonych przez MBICR. Wystarczy posłuchać Roses For Her, czy też Heatstroke, żeby przekonać się o wrażliwości i indywidualności oxfordzkich artystów.

"My Elixir; My Poision" to coś więcej niż tylko przygnębiający i melancholijny nastrój. Zawiera w sobie bowiem ogromną dawkę życiowej energii. Album ten działa jak narkotyk. Powiedziałbym, że to najlepszy gatunkowo thriller, połączony z melodramatem i powieścią psychologiczną. Sam tytuł albumu trafnie określa, czego możemy się po nim spodziewać. To zarazem dobroczynny eliksir i śmiertelna trucizna. Meanwhile, Back In Communist Russia zasługuje na rozgłos i zdobycie popularności. Koniecznie zapoznajcie się z tym wydawnictwem.

Łukasz Jadaś (20 sierpnia 2003)

Oceny

Przemysław Nowak: 8/10
Tomasz Łuczak: 8/10
Piotr Wojdat: 7/10
Tomasz Tomporowski: 7/10
Kamil J. Bałuk: 6/10
Średnia z 11 ocen: 7,54/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także