Ocena: 5

Ellie Goulding

Lights

Okładka Ellie Goulding - Lights

[Polydor; 1 marca 2010]

Ellie Goulding – apetyczna, ledwie 23-letnia Brytyjka, po zwycięstwie w ankiecie „BBC Sound of 2010” obarczona sporym bagażem oczekiwań ze strony rodzimych mediów – ma problem. Wbrew złośliwym, raczej ze sobą (I’m a complete hypochondriac and every day I think I’m going to die) niż z brakiem pomysłu na siebie – Ellie pozostaje „dziewczyną z sąsiedztwa”, szczerze przytłoczoną zamieszaniem wokół jej skromnej osoby. I co najważniejsze, skoncentrowaną na muzyce.

Wprawdzie „Lights”, długogrający debiut artystki określiłbym raczej jako sympatyczny, przyjemny niż wybitny, to daleko mu do plastikowej jednorazowości. Niecałe 40 minut muzyki (mieszanki ejtisowego elektro, klawiszowego popu, „naiwnego” acoustic), 10 utworów, w tym kilka świetnych (zeszłoroczne „Under The Sheets”, tegoroczny pilot albumu „Starry Eyed”) i kilka intrygujących – przejmujący opener krążka „Guns And Horses” (dodatkowe punkty za tytułową metaforę), nieco płaczliwy (łkająca coda pianina) „Your Biggest Mistake”. Ale i pozostałe utwory – może niepotrzebnie przeprodukowane, przez to jedynie średnie, poprawne – zasługują na uwagę. Powód? Ciekawy wokal Ellie – niepokojąco rozedrgany, o dziecinnej barwie, z lekką, frapującą chrypką – i jego ekwilibrystyczne wręcz wykorzystanie; na wysokości „Under The Sheets” sugerowano powinowactwo z Kate Bush, co wydaje się miłym, ale jednak nadużyciem.

Można jednak zaryzykować tezę, że niedostatki materiału jako pochodna braku doświadczenia, wynikają raczej z zawierzenia nowej, w stosunku do rodowodu artystki (vide piękny cover Midlake’owego „Roscoe”), stylistyce, a nie z braku talentu czy potencjału. Co o tym sądzi sama Ellie? The best song would come if someone had fallen out of love with me. I would totally abuse that and write about it. Serio? It’s such a cliche to say that artists write when they’re down, but it’s true for me. Wnioskując po przyjemnej aparycji artystki, chętnych nie zabraknie.

Wypowiedzi Ellie pochodzą z wywiadu udzielonego serwisowi digitalspy.co.uk.

Maciej Lisiecki (7 kwietnia 2010)

Oceny

Kasia Wolanin: 6/10
Maciej Lisiecki: 5/10
Średnia z 2 ocen: 5,5/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także