Ocena: 6

Silver Jews

Lookout Mountain, Lookout Sea

Okładka Silver Jews - Lookout Mountain, Lookout Sea

[Drag City; 17 Czerwca 2008]

Tegoroczna płyta Bermana jest mniej więcej taka, jak opisywane przeze mnie parę miesięcy temu ostatnie wydawnictwo Malkmusa – mocno zakorzeniona w amerykańskiej tradycji, nierozwijająca środków wyrazu stosowanych przez ww. artystów, ale jednocześnie dająca satysfakcję słuchaczowi. Postacie Bermana i Malkmusa z definicji mają zresztą dość sporo wspólnego; pomijając oczywisty wątek współpracy w połowie lat 90., obaj panowie od dekady z hakiem są jednymi z niewielu „pewniaków” na swoim poletku. Ceni się to tym bardziej, że takich gigantów jest coraz mniej – Smitha nie ma na tym świecie już kawał czasu, zostają, nie wiem, Bejar, Merritt, Leo (Ted, nie Beenhakker) i od biedy Oldham.

Tyle martyrologii, przejdźmy do meritum. Amerykańscy krytycy piszą, że „Lookout...” jest najlżejszą od długiego czasu płytą Silver Jews, i rzeczywiście tak jest, co zdaje się potwierdzać obecność skocznych (czy wręcz knajpianych) „San Francisco B.C.” czy „Aloysius, Bluegrass Drummer” lub też pozytywnego i żywego „Open Field” (idealny na singiel). Z drugiej strony tradycyjnie pojawiają się utwory z gatunku „chwyta za gardło”, tak jak doskonały, chyba najlepszy w zestawieniu „My Pillow Is The Threshhold”. Całość opiewa – niespodzianka – country’owy klimat, najbardziej odczuwalny chyba w „Candy Jail” i kawałku zamykającym płytę.

Utworów jest dziesięć i trzeba uczciwie przyznać, że są one bardzo dobrze napisane, denerwować może jedynie „Strange Victory, Strange Defeat”, a i tak głównie w refrenie. Wbrew pozorom (obczajcie mroczną i psychodeliczną okładkę, o co tu chodzi?) nie jest to płyta szaro-smutna, ale na pewno nie jest też wesołkowata. W ogólnym odczuciu jest to jednak jakiś album bez historii, niedający takiego kopa jak choćby tegoroczny Destroyer. Dlatego poprzestaniemy na sześciu, jednocześnie zachęcając do chociaż jednego przesłuchania.

Dariusz Hanusiak (9 września 2008)

Oceny

Dariusz Hanusiak: 6/10
Średnia z 5 ocen: 6,8/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także