Ocena: 4

Mira Calix

Eyes Set Against The Sun

Okładka Mira Calix - Eyes Set Against The Sun

[Warp; 15 stycznia 2007]

Mira Calix, czyli tak naprawdę Chantal Passamonte to jedna z największych indywidualności sceny elektronicznej ostatnich lat spod znaku Warp. Łączy eksperymenty brzmieniowe i fascynacje ambientem Briana Eno; zresztą tak jak wielki mistrz na „Ambient#4 (On Land)” tak i ona na swoich dotychczasowych płytach wplatała odgłosy natury, w tym dźwięki insektów czy innych małych zwierząt. Najlepszym przykładem jest utwór „Nunu” skomponowany na potrzeby Muzeum Historii Naturalnej w Genewie. Zatem z jednej strony fascynacja przyrodą utożsamia delikatną stronę artystki, w pewnym sensie introwertyzm, a z drugiej abstrakcyjne podkłady elektroniczne przenoszą jej twórczość w rejony nowoczesności.

Za najlepsze dzieło Afrykanki (pochodzącej z RPA z miasta portowego Durban) powszechnie uważa się „One On One”, ale trzeba powiedzieć, że trudno za takie uznać „Eyes Set Against The Sun”. Większość kompozycji sprawia wrażenie jedynie szkiców czy luźnych pomysłów. Jedne wypadają lepiej, ale inne z kolei zupełnie się rozmywają, bo prowadzą do nikąd. Kompozycje rzadko wykazują konkretną strukturę i w tym przypadku to stanowi największy problem. Podobać może się dyskretne, spokojne brzmienie, które momentami rzeczywiście jest urokliwe, bo Mira wykorzystuje różne środki wyrazu. Najistotniejsze są ambientowe pejzaże, które podkreślają senną, odrealnioną atmosferę. Od czasu do czasu wyłania się brzmienie fortepianu, cymbałków, przetworzonych pozytywek czy smyków, a jedną z głównych ról odgrywa dziecięcy chór, który rozpoczyna i kończy wędrówkę po muzycznych drogach tego wydawnictwa. W ten sposób artystka odnosi się do okresu dzieciństwa, co czyniła już wcześniej, a czego dowodem są już same okładki do „Skimsitta” czy „One On One”. Wrażenie nieładu pogłębiają dziwne trzaski, sporadyczne bity, które przypominają o wczesnych fascynacjach artystki Autrechre czy Plaid, ale też dźwięki płynącej wody czy niezidentyfikowane pogłosy.

Mira Calix tworzy muzykę ekscentryczną i oryginalną, ze sporym zacięciem eksperymentalnym. Liczne nagromadzenie różnych dźwiękowych bodźców intryguje, ale nie może być jedynym kryterium pozwalającym na wydanie pozytywnej oceny dla „Eyes Set Against The Sun”. Nowa płyta przedstawicielki Warpa nie może też uchodzić za impresję, bo w warstwie brzmieniowej po prostu zbyt wiele się dzieje. Szkoda, że artystka jedynie maluje swoje pogmatwane sny, a nie wyciąga z nich twórczej esencji.

Piotr Wojdat (29 sierpnia 2007)

Oceny

Maciej Maćkowski: 4/10
Piotr Wojdat: 4/10
Średnia z 3 ocen: 4/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także